Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice

AKTUALNOŚCI

<< - 1 2 3 4  - >>

14-15.11.2019

Silesia Plants
giełda szkółkarska

Centrum Targowo-Konferencyjne
Expo Silesia
ul. Braci Mieroszewskich 124
41-219 Sosnowiec

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!

7.11.2019

III Międzynarodowa Konferencja Kamczacka

Hotel Warszawianka
Jachranka 77
05-140 Serock

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!

10-12.09.2019

 Wystawa "Flowers Expo" Moskwa

MVC "Crocus Expo"
143000 Moskwa
Rosja

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!

05-07.09.2019

 Wystawa "Zieleń To Życie" w Warszawie

EXPO XXI - ul. Prądzyńskiego 12/14
Warszawa

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!
 

04-05.09.2019

Targi Interaspa praxis

Hof Oelkers, Klauenburg, Wenzendorf
Niemcy


 Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!

10.05.2019

Rośliny z in vitro – 40 lat doświadczenia

10 maja w krakowskiej siedzibie firmy PLANTIN (dawniej Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab) odbyło się uroczyste otwarcie nowego laboratorium rozmnażania roślin in vitro. Ta nowa inwestycja ma posłużyć przede wszystkim usprawnieniu procesu rozmnażania roślin i zapewniania lepszych warunków zarówno do pracy ludzi jak i wzrostu roślin.

W spotkaniu wzięli licznie zaproszeni goście, klienci, przyjaciele i przedstawiciele firm kooperujących z przedsiębiorstwem Plantin. Jak przypomniała Ewa Kusibab, początki rozmnażania roślin techniką kultur in vitro sięgają tu 1978 kiedy to Tadeusz Kusibab, wówczas jeszcze student Akademii Rolniczej w Krakowie zapoczątkował pierwsze próby rozmnażania storczyków z wykorzystaniem technik kultur tkankowych. Nasze pierwsze laboratorium w którym rozmnażaliśmy gerbery, saintpaulie i paproci zlokalizowane było w naszym domu w piwnicy – wspominała, cofając się w czasie o 40 lat Pani Ewa. Dalszy rozwój to praca nad nowymi gatunkami i techniką rozmnażania. W 1984 roku do laboratorium Państwa Kusibabów trafiły pierwsze rośliny borówki wysokiej, a kolejnym równie ważnym gatunkiem były przez wiele lat rododendrony.

Obecnie funkcjonujące laboratorium korzysta już z najnowszych technik służących kontrolowanemu namnażaniu roślin w kulturach in vitro, o czym mogliśmy się przekonać zwiedzając laboratorium pod wodzą Tadeusza Kusibaba. Przede wszystkim materiał wyjściowy do produkcji jest tu rozmnażany samodzielnie w oparciu o materiały wyjściowe pozyskiwane z własnych mateczników (utrzymywanych w karkasach), bądź pochodzących z zakupu. Obecnie w rozmnażaniu mamy 300-400 taksonów, gdzie prym wiodą rośliny jagodowe zwłaszcza borówka wysoka i jagoda kamczacka – mówił Pan Tadeusz. W pierwszym etapie rozmnazania in vitro z materiałów wyjściowych tworzone są mateczniki in vitro – stabilne i sterylne kultury, które posłużą później do uzyskania finalnych roślin. Po uzyskaniu stabilnych kultur odbywa się ich rozmnażanie na duża skalę i produkcja mikrosadzonek na sterylnych pożywkach. Wszystkie te etapy odbywają się w pełni kontrolowanych i sterylnych warunkach. Jedna osoba w ciągu dnia pracy jest w stanie podzielić i przygotować 1500-2300 sadzonek ukorzenianych w sterylnych warunkach, na specjalnych pożywkach agarowych. W kolejnych pomieszczeniach w kontrolowanych warunkach pod względem oświetlenia (głównie ledowego), temperatury i wilgotności odbywa się wzrost roślin w różnego rodzaju pojemnikach (szklanych lub plastikowych, probówkach lub pojemnikach).

Ideą in vitro jest przyśpieszenie wzrostu roślin w kontrolowany sposób. Przy użyciu odpowiednich regulatorów wzrostu możemy uzyskać bardzo różnorodne efekty – rozmnażania, przyśpieszenie wzrostu pąków bocznych, zwiększenie wzrostu elongacyjnego, ukorzeniania itp. Rośliny rosnące w takich warunkach otrzymują dokładnie wszystko co jest im potrzebne do optymalnego wzrostu, i nie są w żadnym stopniu narażone na jakiekolwiek warunki prowadzące o stresów biotycznych lub abiotycznych – podkreślał Tadeusz Kusibab wyjaśniając przy tym zasady rozmnażania roślin w warunkach in vitro. Bardzo ważny jest też kolejny etap produkcji roślin polegający przede wszystkim do przystosowania ich do warunków in vivo, a więc naturalnie panujących. Realizowany jest już w drugim gospodarstwie położonym w podkrakowskich Muniakowicach. Początkowo rośliny przebywają jeszcze w fitotronach ustawione na regałach. Następnie trafiają już do tuneli foliowych, których łączna powierzchnia to 1,2 ha. Przez kilka przebywają jeszcze pod niskimi tunelikami, po czym folię się zdejmuje i po aklimatyzacji, rośliny przesadza do wielodoniczek. W takiej postaci rosną dalej w tunelach. Firma Plantin oferuje przede wszystkim młody młodociany materiał roślin, tak więc rośliny w wielodoniczkach stanowią już gotowy materiał handlowy. Czasem przesadza się je do doniczek P9 i w takiej postaci oferuje do sprzedaży.

Odwiedzając firmę Plantin można było się przekonać z jaką dbałością o szczegóły podchodzi się do roślin, tak by utrzymać ich dobrą jakość, powtarzalność ale też wiarygodność. Każda paletka na każdym etapie produkcji jest podpisana (2 etykiety), tak by wyeliminować jakkolwiek zamieszania odmianowe. Obecny kierunek produkcji to rośliny jagodowe. Obok dwóch dominujących gatunków czyli borówki i jagody kamczackiej rozmnaża się tu również maliny, jeżyny, żurawinę, świdośliwę ale również takie gatunki jak agrest, porzeczki czy dereń. W szkółkarską działalność włączone są też córki Państwa Kusibabów, które wraz z mężami prowadzą obecnie własne szkółki : Paulina z mężem Mirosławem (Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice) i Aleksandra z mężem Marcinem (Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka).
www.jagodnik.pl

7-9.03.2019

Delegacja z Gruzji - Oficjalna wizyta Ministra Rolnictwa Autonomicznej Republiki Adżarii

W miniony weekend (8-10.03.2019) mieliśmy przyjemność gościć w naszych szkółkach oficjalną delegację z Gruzji, która przyjechała do Polski na zaproszenie Zarządu Województwa Małopolskiego. Odwiedzili nas Minister Rolnictwa Autonomicznej Republiki Adżarii pan Mamuka Turmanidze wraz z panią Tamarą Davitadze.
Wizyta rozpoczęła się udziałem delegacji w VII Konferencji Borówkowej w Jachrance. Następnego dnia nasi goście z Gruzji przyjechali do Krakowa, gdzie w sobotę rano, w Centrum Doradztwa Rolniczego odbyło się spotkanie z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego panem Łukaszem Smółką oraz prelekcje z dziedziny nauki, hodowli odmian oraz produkcji roślinnej, które wygłosili:
- goście z Regionu Adżaria (Gruzja)
- prof. Katarzyna Turnau – Wydział Biologii UJ (MCB)
- dr hab. Aldona Meller-Bieniek – Instytut Botaniki PAN
- dr Jan Danek – Firma NIVA
- mgr inż. Tadeusz Kusibab – firma Plantin

Nasze firmy reprezentował pan Tadeusz Kusibab, który, podczas prezentacji „Rozmnażanie in vitro – technologia naszych czasów i przyszłości” omówił szczegóły tej metody rozmnażania roślin oraz przedstawił procesy produkcji i ich etapy w naszych szkółkach.
Po lunchu delegacja gruzińska wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz środowiska naukowego odwiedziła nowe laboratorium firmy Plantin w Krakowie oraz nasze szkółki.


Pragniemy podziękować panu Kierownikowi Zespołu Rolnictwa w Departamencie Rolnictwa i Geodezji UMWM Krzysztofowi Jabłońskiemu oraz panu dr inż. Stanisławowi Fladze za zaproszenie nas do współpracy przy organizacji tego wydarzenia.

Ewa i Tadeusz Kusibab oraz Justyna Kusibab-Mruk (Plantin)
Aleksandra i Marcin Wyka (Gospodarstwo Ogrodnicze A.M. Wyka)
Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz (Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice)

7-8.03.2019

Konferencja borówkowa 

Hotel Warszawianka
Jachranka 77
05-140 Serock 

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!

6-8.02.2019

Fruit Logistica Berlin

Massedam 22D
Niemcy

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!
 

22.01-25.01.2019

 IPM Essen
Hala 6, stanowisko 6E33

Norbertstrasse 2
45131 Essen
Niemcy

Dziękujemy wszystkim Klientom za odwiedzenie naszego stoiska!
Zapraszamy za rok!

 

<< - 1 2 3 4  - >>